28 Mayıs 2012 Pazartesi

“Dildir insanı muazzez eden. Dildir insanı muazzeb eden…”'Selam olsun,Muhammed-i Muhabbetle birbirine bağlananlara...
Selam olsun,mefaatsiz riyasız birbirini sevenlere...
Selam olsun,yüreğe düşen her sevgide Cemalullahı bulanlara,bulmaya niyet edenlere...
Selam olsun,Rabbisi için sevipte unutmayanlara...
(Unutamayanlara)
Selam olsun,sevgisin de O'nun rızasını gözetenlere üstün tutanlara...
Selam olsun Ahde Vefa gösterenlere...
   
Umutsuz Kapılar Vardır Açılmaz, 


Rabbimin Kapısı Büyüktür, Kapanmaz,
 Sen Umudunu Kaybetme, 
Rabbim Kulunu Bırakmaz...!
HZ MEVLANAPhotobucket
DİKKAT EDİNİZ.!!YAŞADIĞINIZ HAYATIN HESABINI KUR-AN'I KERİME GÖRE VERCEKSINIZ,İDEOLOJİ'YE GÖRE DEGİL..
O ZAMAN ONA GÖRE YAŞAYINIZ.!!Photobucket 

 “Dildir insanı muazzez eden. Dildir insanı muazzeb eden…”

Yüce Allah insanı yarattı. Sonra ona beyanı öğretti. Yani dil verdi. Kişinin ilmi ve aklı dilinin altında gizlidir. Allah rahmetini böyle gösterdi. Rahman, insanı yaratan, okumayı ve Kur’anı öğreten ve beyanı öğretendir. (Rahman, 55:1-5) insanın aklına, zekasına ve bilgisine tercüman olan dilidir. “Dildir insanı muazzez eden. Dildir insanı muazzeb eden…” İnsan dil ile değer kazanır ve yine dil ile değerini kaybeder. Hz. Ali (ra) “İnsan dilinin altında saklıdır. Konuşturunuz ne olduğunu anlarsınız” der. Kişinin aklını gösteren dilidir. Dil bir başka anlamı ile gönül ve kalp demektir. Kalbin tercümanı dil olduğu için her ikisine de dil denilmiştir. Kişi kalbinde olanı dile getirir ve kalbinden geçeni ifade eder. Bu nedenle kişi ne konuşuyor ve dilinden ne dökülüyorsa o odur.
İnsanın başını belaya sokan dilidir. Dil bazen bir aslan gibidir, bazen de yılan gibidir. Başının belaya girmesini istemeyen kişi dilini tutmasını bilmelidir. Konuşmak faydasız değildir; ama çok sözün de faydası yoktur. Söylemeyene dilsiz, çok söyleyene de geveze derler. Sözü az ve öz söyleyenin ömrü uzun ve bereketli olur. Konuşmasını bilmeyenin de başına gelmedik iş kalmaz.

Bilgisiz insan kör, sağır ve akılsız sayılır. Kişi bilgisini dili ile ifade eder; bilgisizliğini de… Bunun için atalarımız demişlerdir ki “Söz bilirsen söz söyle ki, sözünden ibret alsınlar. Bilmiyorsan sükût eyle seni insan sansınlar.” Her doğan insan ölür; ama söz bakî kalır. Sözünü söylemesini bilirsen ölümsüz olmayı da bilirsin.
Allah insana sermaye olarak hayatı vermiştir. Hayat sermayesinin kârı ise iyiliktir.Her canlı ölür. Nitekim nice insanlar öldü. Onlardan geriye sadece yaptıkları iyilikleri kaldı. Yaptıkları iyi şeyler onların iyi insan olarak anılmasını sağladı. Kötülerin de hepsi öldü, geriye kötülükleri kaldı. İyiler ve iyilikleri övülür, kötüye ise sövülür. Övgü kazanmak isteyen iyilik yapmayı kendisine adet edinsin ve iyilerle beraber olsun…
M. Ali KAYA
|Kardelen|“...LAİLAHEİLLALLAH MUHAMMEDEN RASULULLAH...


''ALLAH'ım Senden hidayet, takva,
iffet ve gönül zenginliği dilerim.''(Hadis-i Şerif)
|Kardelen|“...♥♥♥Ey YaR!! İçinde SEN olmasan Taşırmıydım Bu YüReĞi!..♥♥♥